Eleganckie i profesjonalne strony internetowe szyte na miarę
506098960 piotr.jeziorny@gmail.com

BLOG

Psychologia kolorów cz.1 – Jaka kolorystyka będzie najlepsza dla naszej strony?


 

Psychologia to dziedzina, która ma odzwierciedlenie w każdym aspekcie naszego życia. Zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Jako twórcy stron internetowych oraz graficy z zamiłowania nie możemy obojętnie przejść obok możliwości jakie daje nam znajomość psychologii kolorów. Temat naszym zdaniem tak istotny dla projektantów stron, właścicieli firm oraz grafików postanowiliśmy podzielić na 3 części. W dzisiejszej części opiszemy znaczenie poszczególnych kolorów.

Jak kolory wpływają na nasze emocje i zachowania?

Każdy kolor wpływa bezpośrednio lub pośrednio na nasze emocje, zachowania i wybory. Musimy jednak pamiętać, że w zależności od wychowania, środowiska, kultury ten wpływ może być zupełnie różny. Ten sam kolor w jednej kulturze może wywołać radość, a w innej smutek, łzy i przygnębienie. To co czujemy na widok konkretnego koloru może mieć związek również z naszymi wcześniejszymi doświadczeniami. Niezależnie od preferencji jednostek, istnieją jednak generalne zasady co do doboru palety barw. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • Kolor CZERWONY – kojarzy się silnymi skrajnymi emocjami, miłością, komfortem, ciepłem, pasją oraz gniewem, niebezpieczeństwem, rewolucją;
 • Kolor RÓŻOWY – kojarzy się z romantycznością, miłością, życzliwością, współczuciem, spokojem;
 • Kolor POMARAŃCZOWY – kojarzy się emocjami, entuzjazmem, działaniem, energią. To doskonały kolor dla przycisków kupna/sprzedaży – takich, które wywołują reakcję do działania;
 • Kolor ŻÓŁTY – kojarzy się z radością, ciepłem, a jednocześnie frustracja i gniewem. To doskonały wybó przy próbie zwrócenia uwagi;
 • Kolor ZIELONY – kojarzy się ze spokojem, szczęściem, pieniędzmi, harmonią;
 • Kolor NIEBIESKI – kojarzy się ze spokojem, zaufaniem i bezpieczeństwem, również smutkiem lub melancholią;
 • Kolor FIOLETOWY – kojarzy się z tajemnicą, pomysłem, duchowością oraz bogactwem;
 • Kolor BIAŁY – kojarzy się z czystością i niewinnością;
 • Kolor CZARNY – kojarzy się z elegancją, luksusem, respektem oraz śmiercią i żałobą.

Jaką kolorystykę dla swojej marki Ty wybierzesz? Czy postawisz na klasykę? Energię? A może jeszcze coś bardziej innowacyjnego i inspirującego?

 

 

Czym na co dzień zajmuje się Freelancer Piotr Jeziorny? Działam w dwóch kluczowych obszarach, wśród nich zajmuję się miedzy innymi:

 1. Tworzeniem stron internetowych – Projektowaniem  profesjonalnych strony www. Budowaniem nowoczesnych strony www. Aktywnie działam na terenie województwa wielkopolskiego, w miastach: Poznań, Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Stęszew, Skórzewo, Dąbrówka. 
 2. Pozycjonuję strony internetowe na rynku lokalnym i ogólnopolskim – Optymalizuję strony www. Tworzę strategię link building. Specjalizuję się w skutecznym pozycjonowaniu stron www. Sprawdź moją ofertę taniego pozycjonowania. Aktywnie działam na terenie województwa wielkopolskiego, w miastach: Poznań, Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Stęszew, Skórzewo, Dąbrówka.